Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Güç Uyanıyor

Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Güç Uyanıyor

Efsane Star Wars serisi 7. filmiyle tekrar döndü aramıza. Hem de 1983 yılında yayınlanan "Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü" filminde oynayan oyuncu kadrosuyla. Han Solo, Prenses Leia, Luke Skywalker, Chewbacca, C-3PO... Sevimli droid R2-D2'yu da unutmamak lazım.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. 32 yıl önce yayınlanmış filmdeki kadroyu bir araya getirmek hakikaten büyük iş. 7. filmde seriyi J.J. Abrams devralıyor. Yani alışıldığı gibi senarist, yönetmen George Lucas değil. Bu; her ne kadar orijinal kurguya sadık kalınsa da yer yer abartılar olarak göze çarpıyor. Canım Star Wars serisinin sonunun J.J. Abrams'tan Lost veya Fringe (tamam onlar diziydi ama...) gibi olmamasını dileyerek filme geçiyorum.

Ben de filmi izleyen birçok kişi gibi BB-8'e bayıldım. BB-8 bir droid. Daha filmin başında boyundan büyük bir görev ile yollara düşüyor. Küçücük cüssesiyle oradan oraya savruluyor. Kadro gençleştirme hareketinin bir sonucu sanırım; BB-8'de bir nevi genç R2-D2 olmuş gibi. Özellikle korktuğu sahnelerde çok sevimli.

Rey, Jakku'da ailesinin bir gün geri dönmesini bekleyen bir genç kız. Göründüğü sahnelerin büyük kısmı koşarak geçiyor. Yeni Jedi'miz olacak. Güç'ü kullanabildiğini yavaş yavaş keşfediyor. Görünüşe göre bayağı güçlü. Luc Skywalker'dan öğreneceği çok şey var ki... Gelecek bölümde Luc'un padavan'ı olarak başlamasını, 8. bölümün 7'den daha hareketli olmasını beklemek oldukça doğal. Yoda ya da Obi-Wan Kenobi ya da her ikisinin bir rehber olarak Rey'e görüneceğini de tahmin ediyorum.

Finn, isyan eden bir Stormtrooper. Açıkçası 6 filmde kendilerine verilen emirleri harfiyen uygulayan Stormtrooperlar'dan birinin isyan edebildiğini görmek ilginçti. Gözü kara... Ren'in peşinden gözünü kırpmadan ölüme gidiyor ancak çok güçsüz. Gelecek bölümlerde ışın silahlarıyla daha çok içli dışlı olacağını düşünüyorum.

Poe Dameron, neredeyse Anakin Skywalker kadar iyi bir pilot. İsyancıların hava ataklarında onu daha çok göreceğiz ilerleyen bölümlerde.

En usta Jedi, en iyi pilot, en iyi nişancı özelliklerini bir karakterde toplamamak mantıklı bir adım bence.

Kylo Ren, dedesi Dath Vader'i (Anakin Skywalker) örnek almış kendisine. Aslında hem içinde hala aydınlık var hem güçleri zayıf. Aydınlık tarafta Luc ve Rey karşısında hiçbir şansı yok. Supreme Leader Snoke onu eğitmeye devam edecek bakalım ne kadar güçlü olarak çıkacak karşımıza... Benim fikrimi sorarsanız Darth Vader örneğinden hatırlanacağı üzere gelecek filmde Rey ile karşılaşmalarını beklemiyorum. Karşılaşma muhtemelen 9. filmin sonunda olacaktır.

Filmin en büyük görsel şovlarından biri Starkiller Base. Tarif edecek olursak; önceki bölümlerde inşa edilenlerden çok daha büyük bir Ölüm Yıldızı. Karanlık taraf iki Ölüm Yıldızı'nı patlattırdı hala akıllanmamış. Starkiller Base'e saldırı sırasındaki savaş, önceki Ölüm Yıldızları'na saldırı sırasındaki savaşın yanında çok sönüktü bence.

Stormtrooperlarda yine Nazi esintileri görebiliyorsunuz. Bayrağının renkleri olsun, başlarındaki subayın konuşma tarzı olsun, konuşma bitiminde Stormtrooper'ın sol ellerini yumruk yaparak yukarıya kaldırılması olsun... Zaten bu konu eski filmlerde de değinilmiş bir nokta. İkinci dünya savaşında Almanlar'ın öncü birliklerine de storm troopers deniyormuş.

Yalnız şu konuya da değinmeden geçmek istemiyorum, son savaşın üzerinden 30 yıl geçmiş. Işın kılıcının yeni modelleri çıkmış. (Bkz. Kylo Ren'in ışın kılcı) Şu kılıcı açınca çıkan yüksek ses sorununu çözememişler. (Tamam karizmatik oluyor ama... :) )

Filmden spoiler vermemeye çalışarak kısaca bahsettiğime ufak tefek tahminler yapıp bir de araya ışın kılıcı esprisi sıkıştırdığıma göre... Film hakkındaki büyük tahmine geçebilirim. Filmin fanatikleri o efsane repliği hatırlayacaklardır:

...

Luc: You killed my father! (Sen babamı öldürdün!)

Darth Vader: I'm your father!... (Ben senin babanım!...)

...

Ben de bu yeni serinin benzer sahnesinde (Rey ile Kylo Ren arasındaki final dövüşü) konuşulacak repliği yazayım:

...

Rey: You killed your father! (Sen babanı öldürdün!)

Kylo Ren: He was your father too!... (O senin de babandı!...)

...

Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir