Geçenlerde ekran kartımı bozulduğu için garantiye yolladım. 3 hafta sonra, "Sıvı teması var" deyip tamir etmeden geri yolladılar. Bir sinirle eve geldim. "Neresinde sıvı teması olabilir ki bir ekran kartının, güzel insanlar?" (kelimeler tam olarak bunlar olmayabilir) diyerek kutuyu açtım. Kartı son bir kez daha inceledim. Üzerinde ok işareti bulunan bir etiket gördüm. Sıvı teması olduğu iddia edilen yeri gösteriyordu.

Devamını oku »

Senarist oturur günlerce araştırma yapıp, uğraşıp, didinip dizinin senaryosunu yazar. Sonra bir yapımcı bulup senaryosunu bir yapımcıya kabul ettirmeye çalışır.

Yapımcı senaryoya bakıp para koyup koymama tereddütüne düşer. İşin ucunda projenin batması ihtimali de vardır. Projeye inandıysa parasını riske atıp projeye girer.

Yönetmen bulunur, oyuncular bulunur, alet edevat ayarlanır. Yönetmen ve oyuncular dizinin çekimi için bir araya gelir. Günlerce çekimler yapılır, bazen aynı sahne defalarca çekilir.

Devamını oku »

omerhayyam

27 Ağustos 2011 Cumartesi günü otobüsle Unkapanı tarafından Taksim yönüne doğru gidiyor, bir yandan da dalgın dalgın etrafı seyrediyordum. Yol kenarındaki iki berduş dikkatimi çekti nedense? Belki ramazan ayı olması belki de gündüz vakti olması sebeptir bilmiyorum. İkisinin de saç sakal birbirine karışmış bir otobüs durağının yanındaydılar. Biri kenarda bir yere oturdu, diğeri durakta bekleyen insanların arasından sallana sallana geçti. Bu sırada içimde durağın ismine bakmak için şiddetli bir istek duydum. İroniye bakın ki durağın ismi:

"ÖMER HAYYAM"

Atasözününün doğrusunu bilmemekten ya da atasözünü söylerken dil sürçmesinden eğlenceli durumlar ortaya çıkabilmektedir. İşte bu konuya istinaden ortaya çıkan; atasözlerini yanlış söyleme tarzında esprileri, küçükken Kemal Sunal yaparken de çok eğlenirdim. Geçtiğimiz sezon yayınlanan "Türk Malı" dizisini pek izlemesem de tesadüfen Abiye Kuzu'dan birkaç espri duymuştum. Aklıma geldikçe gülesim geliyor.

"Her koyun kendi bacanağıyla basılır."

"İki kişinin bindiği tır değildir."

msi_7327_anakart

Bilgisayarın anakartı üzerinde, işlemci tarafından çalıştırılan, "Bios" dediğimiz bir çip vardır. Bu çipte ise bilgisayarın temel ayarlarının bulunduğu "Bios" isimli bir yazılım vardır. Bilgisayarın açılışını da bu birim kontrol eder. Bilgisayarın sistem saati de bu bölümün bir parçasıdır. "Bios" biriminin ayarlarını koruması için bir miktar enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi de anakart üzerinde bulunan bios pili (Genellikle "CR2032" boyutlu bir pildir.) sağlar.

İlk bilgisayarım zamanına göre eskiydi ve bios pili arızalıydı, her açılışta ayar yapmak zorundaydım. Şimdi kullandığım bilgisayarda ise bir süredir, saat her açılışta sıfırlanıyordu. Bir ay kadar, her açılışta "F2" ile başlatıp bilgisayar açıldıktan sonra saati ayarlamakta inat ettikten sonra gidip bir pil aldım.

Devamını oku »

Eğer yazılı, görsel vb. herhangi bir eser ortaya çıkarmışsanız bu eseri adınıza telifleyerek başkalarının sizden izin almadan kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Aslında telif dediğimiz şey; eserin ortaya çıktığı tarihi resmi bir yol ile ispatlamaktır. Yani telif; eserin sahibi olduğunuzu değil, eseri/fikri ilk olarak ortaya çıkaran olduğunuzu kanıtlar. Bu açıdan; iki kişi, birbirinden tamamen habersiz aynı eseri ortaya çıkarmışsa, eser ilk tescilleyene aittir.

Devamını oku »

Daha yeni başıma geldiği için ve haklıyken haksız konuma düştüğüm için paylaşmak istedim. Garanti koşulları için nelere dikkat etmeliyiz:

  1. Ürünü alırken faturasını almaya özen gösterin. Faturada ürünün seri numarasının ve ürünü aldığınız fiyatın yazıyor olmasına ayrıca faturanın iki nüsha halinde düzenlenmiş olmasına dikkat edin.
  2. Ürünü garanti için teslim ederken veya gönderirken, faturanın bir nüshasının sizde kalmasına dikkat edin. Faturanız tek nüsha ise (sorun çıkmaması açısından) firma ile görüşüp faturanın bir fotokopisini yollayın.
Devamını oku »

Bursaspor

Ne zaman Anadolu takımlarından biri yükseliş gösterse, yöre halkı şampiyonluk için umutlanır fakat halk arasında umutsuzluk tacirleri söylenmeye başlardı:

- Anadolu takımını şampiyon yapmazlar.

- İşte biraz yükseldi ya bu onlara yeter, artık maçları satmaya başlarlar.

Bunlara hiç katılmamakla birlikte; 2009 yılında Sivas’tayken Sivasspor’un başarılarıyla gururlanıp, Sivas halkının şampiyonluk hayallerine ortak olmuştum. Ne yazık ki Sivasspor şampiyon olamadı. Ama bu yıl Bursaspor şampiyon oldu. Anadolu’dan bir takımımız daha yaşadı şampiyonluk sevincini.

Devamını oku »

lost

"Dexter" ile ilgili bir yazı yazınca izlediğim dizilerle ilgili de yazmaya başlayayım dedim. Ben aslında aşırı dizi izleyenlerdenim. Mesela izlediğim dizleri yazayım:

"Battlestar Galactica", "Breaking Bad", "Dexter", "Flashforward", "Fringe", "Hause M.D.", "Heroes", "How I Met Your Mother", "Kyle XY", "Laverage", "Lost", "Lucky Louie", "Prison Break", "Pushing Daisies", "Smallville", "Spaced", "Supernatural", "Terminator Sara Conner Chronicles", "The 4400", "The Big Bang Theory", "The Lost Room (Mini Dizi)", "The Mentalist", "Tin Man (Mini Dizi)", "Twin Peaks"

Ayrıca "Nip Tuck", "Malcolm In The Middle" isimli dizilerin de ilk sezonlarını izledim fakat sonradan sıkılıp devam etmedim.

Devamını oku »

The-Secret-Rhonda-Byrne

The Secret; Rhonda Byrne’ın 2006 yılında yayınlanmış bir kitabı… Bu kitap yayınlandığında, hakkında çokça yazılıp çizilmişti. Birçok Hollywood ünlüsü de kitabı okuyup etkilendiklerini, sonrasında yazılanları uygulayınca hayatlarının olumlu yönde etkilendiğini anlattılar. (David Backham’ın bir Amerikan futbol klübüne tranfer olması da kitabın yayınlanmasından kısa bir süre sonrasına tekabül eder. Backham bu transferin kitapta yazanları uygulaması sonucu gerçekleştiğini iddia etmiştir.) Bu kitap şunu anlatır: “Bir şeye sahip olmak istiyorsanız; sadece azimli, karalı ve sabırlı olmalısınız. Gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.” Bu düşünceden hareketle ben de size hayatımdan bir kesiti anlatayım.

Devamını oku »
Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir