Garanti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha yeni başıma geldiği için ve haklıyken haksız konuma düştüğüm için paylaşmak istedim. Garanti koşulları için nelere dikkat etmeliyiz:

  1. Ürünü alırken faturasını almaya özen gösterin. Faturada ürünün seri numarasının ve ürünü aldığınız fiyatın yazıyor olmasına ayrıca faturanın iki nüsha halinde düzenlenmiş olmasına dikkat edin.
  2. Ürünü garanti için teslim ederken veya gönderirken, faturanın bir nüshasının sizde kalmasına dikkat edin. Faturanız tek nüsha ise (sorun çıkmaması açısından) firma ile görüşüp faturanın bir fotokopisini yollayın.
  3. Arızalı ya da ayıplı ürün için tamir süresinin 30 iş günü olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu süre sonunda hakkınızı aramak isteyebilirsiniz.
  4. Ürünü garanti için ürünü aldığınız yere teslim etmek genellikle, sizi büyük zahmetten kurtaracaktır. Bu açıdan büyük bir firmadan alış veriş yapmanın ileride avantaja dönüşebileceğini aklınızda bulundurun.
  5. Ürünü aldığınız firma ortada yoksa ve ürününüzün bir ithalatçı firması varsa; firma ile görüşüp garanti konusunda yardımcı olup olamayacaklarını öğrenebilirsiniz.
  6. Ürünü garanti için, ithalatçı firmaya ya da servise kargo ile gönderecekseniz; kargo fişini ürününüz geri dönene kadar saklayınız.
  7. Ürün arızası, sizden kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıktığı halde; kullanıcı hatası gerekçesiyle giderilmemişse ya da servis sizden ek ücret talebinde bulunuyorsa "Tüketici Derneği"nin hakkınızı korumak için var olduğunu unutmayınız.
  8. Ürün arızası tamir olamayacak bir hasarsa ve değişime karar verilmişse; garanti koşulları gereği firmanın size ürünün aynısını ya da bir üst modelini göndermek zorunda olduğunu unutmayın. Anlaşmazlık durumlarında "Tüketici Derneği"ne başvurun.
  9. Genellikle ürünle gelen belgelerden birinde yazan, çoğu insanın okumadığı (Ben hep okuduğum halde başıma neler geldi.), garanti koşullarını mutlaka okuyun. Haklarınızı bilin!

Benim başıma ne geldi?

İnternetten aldığım "Cowon iAudio T2" model mp3 çalarımın ekranı giderek soldu ve göstermemeye başladı. Ben de 22.03.2010 tarihinde, faturanın iki nüshası ile garanti için yolladım. Gönderirken de kargo fişimi almayı unuttum. Servis beni iki ay, "Ürünün tamiri için parça bekliyoruz." diyerek oyaladı. Servise "30 iş günü süresinde tamiri yapmak zorunda" olduklarını hatırlatmak istediğimde ise "İsterseniz bu halde geri yollayalım" deyip, zeytin yağı gibi üste çıktılar. 25.05.2010 tarihinde son bir umutla cihazı aldığım yeri arayıp servisin yaptığını söyleyince; aynı gün, servis beni arayıp "faturamı bulamadıklarını" bu yüzden beklettiklerini uydurdu. Ben faturanın, ürünü gönderdiğim pakette olduğunu söyleyince de faturayı buldular. (Allah'ın işi işte!) Servis bana ürünümün yerine "iAudio G3" göndermeyi teklif etti. Ben; "Özellikleri aynıysa olabilir" deyince "Üst modeli, üst modeli" dediler. Ben de güvenip kabul ettim. İnternetten araştırınca gördüm ki gönderecekleri cihaz eski model. Aradım itiraz ettim. "Kargoya verdik biz" dediler. Ürün gelince alıp tüketici derneğine gittim. Onlar da; "Yeni gelen ürünün faturasında ne seri numarası ne de ürün fiyatı yazmadığından" yardımcı olamayacaklarını söylediler. Yeni model cihazımı gönderip, eski model cihazla ortada kaldım.

Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir