Dizi İzleme Üzerine

lost

"Dexter" ile ilgili bir yazı yazınca izlediğim dizilerle ilgili de yazmaya başlayayım dedim. Ben aslında aşırı dizi izleyenlerdenim. Mesela izlediğim dizleri yazayım:

"Battlestar Galactica", "Breaking Bad", "Dexter", "Flashforward", "Fringe", "Hause M.D.", "Heroes", "How I Met Your Mother", "Kyle XY", "Laverage", "Lost", "Lucky Louie", "Prison Break", "Pushing Daisies", "Smallville", "Spaced", "Supernatural", "Terminator Sara Conner Chronicles", "The 4400", "The Big Bang Theory", "The Lost Room (Mini Dizi)", "The Mentalist", "Tin Man (Mini Dizi)", "Twin Peaks"

Ayrıca "Nip Tuck", "Malcolm In The Middle" isimli dizilerin de ilk sezonlarını izledim fakat sonradan sıkılıp devam etmedim.

Dizi izleme işini biraz abartmış olabilirim fakat filmlerden sıkılınca tek eğlencemiz bu kalmıştı. Ev arkadaşımla "Altyazılı dizi mi izlenir?" önyargımızı üzerimizden atıp "Lost" dizisinin ilk bölümünü izleyince, artık bağımlılık derecesinde dizi izlemeye başlamıştık. Tabi ilk bölümü izleyince "Acaba diğer bölümde ne olacak?" sorusu, "E... Bu dizi haftaya kadar yok! Başka bir dizi mi bulsak?" ile birleşince beni yukarıda gördüğünüz aşamaya kadar getirdi.

Acaba bağımlı mıyım?

Bağımlı olduğumu düşünmüyorum. Ben uykuyu pek sevmem, dolayısıyla az uyurum. Bu özelliğim bana günde fazladan 4 saat kazandırıyor. (Tabi 8 saat uyuyan bir insana göre...) 4 saat = 4*60 = 240 dakika. Bir Amerikan dizisinin ortalama 45 dakika olduğunu düşündüğümüzde 240/45 ≈ 5 bölüm dizi eder. Peki, her gün bu fazladan 4 saatimi buna mı ayırıyorum? Evet, neredeyse her gün birkaç bölüm dizi izliyorum. Aslında bu aktivitenin beynimi zinde tutmama yardımı olduğunu düşünüyorum. 20'den fazla dizi, yüzden fazla karakter, bu karakterlerin özellikleri, dizide konuşulan konular hepsi bir araya geldiğinde ve doğru bir amaç için kullanıldığında harika bir beyin jimnastiği oluyor.

Beyin üzerine

Beyin, bir bilgisayardan çok daha fazlasını yapacak kapasiteye sahip mükemmel bir organdır; tabii doğru kullanıldığında. Yaşlandıkça unutkanlığın arttığı bilinen bir gerçek. Uzmanlar yaşlılıkta unutkanlığı azaltabilmek için; günlük bir şiir ezberlemenin bile faydalı olduğunu belirtiyor.

Aslında benim de dizileri kullanma amacım bu: "Beyin Jimnastiği" (Bir de vücut için olanına kolay bir yol bulabilsem!) Ayrıca bu aktiviteyi yaparken de sevdiğim bir şeyi yapmış oluyorum. Bence bu mükemmel bir kazanç. Aklınızdan geçebilecek bir soruyu da cevaplayayım:

- Bence kendini kandırıyorsun! Yaptığın gereksiz işe kılıf uyduruyorsun!

Benim her yaptığım iş için bir amaç belirleme arzum; dizi ve film izlerken hafızamı geliştirmeme (dediğim gibi yüzden fazla karakter, bu karakterlerin özellikleri, dizide konuşulan konular...), oyun oynarken de dikkatimin eskisinden daha da iyi olmasına vesile oldu. (Not: Oyun oynamanın dikkati arttırdığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Amerikan ordusu dahi, askerlerin dikkatini arttırmak için oyun oynatma yöntemini denediği bilinmektedir. "Amerika's Army" oyununu, Amerikan ordusu finanse etmiştir.)

Sonuç olarak söyleyebilirim ki;

"Doğru bir amaç uğruna yola çıkılmışsa en gereksiz işten bile bir kâr sağlanabilir."

Halil İbrahim Özdemir

Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir