Dizayn ve Kod

Web sitesi yapımı üzerine...

Teknolojiye olan ilgimden dolayı, bana ait bir şeylerin olacağı bir internet sitesi yapmayı 2002 yılında düşünmeye başlamıştım. Hatta o zamanın modası, ücretsiz web alanı sağlayan Tripod, Freeservers, Geocities ve hatta Mynet'ten üyelik alıp siteler kurmuştum. Şimdi bakıyorum da o zamanlar ücretsiz site yapanlar olarak takip ettiğimiz trendler ne kadar da basit kalıyor. Site yapılır içeriğe gerek yok sağdan soldan javascript kodu aşırılıp görsellik abartılır. Yanda fare üzerine gelince açılan menüler, fareyi takip eden alengirli yazılar, hoplayan zıplayan toplar vs. hepsi birarada kullanılır; zaten 56kbps olan internet hızı ile 15-20 dakika sitenin açılmasını beklerdik. Ama dediğim gibi trend buydu.

O zamanlar sanatçımız "Nilüfer"in bir hayranı tarafından yapılmış bir sitede fareyi takip eden bir yazıya ne kadar hayran kaldığımı hatırlıyorum.

2007'nin sonunda yeniden alevlenen site yapma isteğime 2008 yılından itibaren hız vererek, örnek site tasarılarını(şablonlarını) incelemeye başladım. "CSS" teknolojisiyle tanışmam da burada oldu. Bu teknolojiye bayıldım diyebilirim zira eskiden siteye biçim vermek çok zordu. Bir hafta css kodlarıyla uğraştıktan sonra öğrendiğime kanaat getirip, bir örnek tasarımın kodlarını kendime göre yeniden düzenleyerek ilk sitemi yaptım ve hibuutv.googlepages.com adresinde 1.0 versiyonuyla yayınladım. Sonra tasarım tamamen bana ait olmalı deyip hala yayında olan 1.1 versiyonunu yaptım. Hatta Halilibrahimozdemir.com.tr de 30 Mayıs 2008 - 24 Ocak 2009 tarihleri arasında bu basit tasarımla yayındaydı.

Elchubakabre.googlepages.com adresinde beğenip internete yüklediğim videoları bir araya topladım.

Artık benim de profesyonel bir sitem olmalı deyip Php'ye el attım. Wordpress kullanmaya başladım. Benim sitem özgün olmalı deyim wordpress ile kullanmak için de kendi temamı tasarladım. Ek özelliklere ihtiyaç duyup kendi eklentimi yazdım.

Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir