Dexter Teorisi

dexter-dizi

(Düzeltme: Yazıyı yazdığımda tahminlerin hangi sezona ait olduğu gayet açıktı fakat aradan geçen zamanda belirsiz bir hal aldı. Belirtme ihtiyacı hissettim. Okuyacağınız bu yazı; belirtilen tarihte yazılmış, 5. sezona dair tahminlerimi, teorilerimi içermektedir.)

Fazlaca dizi izlediğimi zaten yazmıştım. Bu yazı o dizilerden "Dexter" hakkında olacak. Kısaca bahsetmek gerekirse Dexter: Miami polis departmanında çalışan başarılı bir kan analisti. Derinlerde ise Dexter küçücük bir çocukken yaşadığı travmanın etkisiyle, sürekli hissettiği öldürme arzusunu seri katilleri öldürerek bastıran bir seri katil. Bu sebeple Dexter'ın geçen pazar (10 Ekim 2010 Pazar) yayınlanan bölümünde yine bir ilk geçekleşti. Dexter'ın düzenlediği kendine has seromoni sırasında masum (en azından şimdilik öyle görünüyor) bir kız pencereden olup biteni gördü. Bir seferinde (3. sezonun ilk bölümünde) Dexter kurbanınının (Freebo) evinde yakalanmıştı fakat yakalayan kişinin elinde silah olunca Dexter doğaçlama yapmış, adamı öldürmüştü.

Şimdi ise olay biraz daha karıştı çünkü; Dexter kuralları gereği masum insan öldürmüyor. Yine kurallar gereği Dexter dikkatli olup iz de bırakmamalıydı ama Harry'i dinlememesi sonucunda bir görgü şahidi oldu. Fragmandan izlediğim kadarıyla Dexter; kızı elinden kaçımış,  telaşla arıyordu. Bu da bana dizinin devamı hakkında bir teori fikri verdi.

Bu sezona dair fikirlerim:

  1. Quinn'in sezon sonunu göreceğini zannetmiyorum.
  2. Senaristler iki kaybı göze almaz diye düşünüyorum. Bu yüzden Batista, hakkında açılan soruşturmayı kolayca atlatacak.
  3. Harrison için bulunan bakıcı da ilginç biri gibi geldi bana. Ondan da ileride çok şeyler çıkabilir. Hatta Dexter ile evleneceklerini düşünüyorum.

Gelecekte neler olabilir?

  1. Dexter kaçan bu kızı yakalayıp öldürecek.
  2. Bu aynı zamanda Dexter'ın bir canavara dönüşümünü başlatacak. İlk başlarda Dexter kendisini suçsuz olduğuna inandırmaya çalışsa da yavaş yavaş bunu kabullenecek.
  3. Dexter'ın en sevilen seri katil imajı da böylece silinecek.
  4. Dexter bir canavara dönüştüğünde Debra da Dexter'ın katil olduğuna şahit olacak. Dexter, Debra'yı öldürüp öldürmeme ikilemine girecek.
  5. Bir ihtimal Dexter'ın son kurbanı da kendisi olacak.

Tabii bunlar benim tahminlerim. Eğer siz de Dexter izleyenlerdenseniz, bu tahminler hakkındaki fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir