Bios Pili

msi_7327_anakart

Bilgisayarın anakartı üzerinde, işlemci tarafından çalıştırılan, "Bios" dediğimiz bir çip vardır. Bu çipte ise bilgisayarın temel ayarlarının bulunduğu "Bios" isimli bir yazılım vardır. Bilgisayarın açılışını da bu birim kontrol eder. Bilgisayarın sistem saati de bu bölümün bir parçasıdır. "Bios" biriminin ayarlarını koruması için bir miktar enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi de anakart üzerinde bulunan bios pili (Genellikle "CR2032" boyutlu bir pildir.) sağlar.

İlk bilgisayarım zamanına göre eskiydi ve bios pili arızalıydı, her açılışta ayar yapmak zorundaydım. Şimdi kullandığım bilgisayarda ise bir süredir, saat her açılışta sıfırlanıyordu. Bir ay kadar, her açılışta "F2" ile başlatıp bilgisayar açıldıktan sonra saati ayarlamakta inat ettikten sonra gidip bir pil aldım.

Ben bilgisayarımı iki senedir kullanıyorum bu değiştirdiğim 3. pil oldu. Gerçekten ilginç bir durum çünkü senelerce bilgisayar kullanıp içinde pil olduğunu fark etmeyen insanlar bilirim. Ayrıca üç yıl sürekli takıldığım internet kafede, arada bilgisayar arızalarına da bakardım. Kafede 40 bilgisayar vardı. Üç yıl boyunca, ne kafede ne de kafeye onarım için getirilen bilgisayarların hiçbirinde bios pilinin bittiğini duymadım da görmedim de...

Güncelleme

Temmuz ayının sonu gibi yine pille problem yaşamaya başladım. Bilgisayarımı sürekli fişte takılı bırakırdım. Yeni taşındığımız evde topraklama yok. Ağustos başında bilgisayarın kasasına dokunduğumda hafif çarpılınca; artık bilgisayarı kullanmayacağım zaman fişten çekmeye başladım. O zamandan beri pille ilgili bir problem yok. Size tavsiyem; bilgisayarınızı birkaç saat boyunca kullanmayacaksanız fişe takılı bırakmayın! (Çarpılma problemini de çözüyor.)

Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir