Avengers 4 End Game Teori

Avenger 4 End Game

Avenger 4 End Game ile ilgili teoriler, 10 yıldır kurulan Marvel evreninin 2 Avengers filmi ile sonlanacağı açıklandığında başlamıştı. Avengers 3 Infinity War'ın yayınlanmasıyla teoriler iyice arttı. Marvel firmasının gizemli ve ufak göndermeleri seven pazarlama politikası Avengers 4 End Game yayınlandıktan sonra da duracak gibi görünmüyor. Marvel'in 10 yıldır birbirine bağladığı filmler ile ilgili harika bir iş çıkardığı ortada. Ben de bu seriyi sonlandıracak Avengers 4 End Game ile ilgili teorilerimi bir araya toplayıp, bir nevi alternatif senaryo ortaya çıkardım:

Film tam olarak ilk filmin bittiği noktadan başlar. Tony Stark Titan gezegeninde Nebula ile kalmıştı. Thanos ışınlanınca buldukları ilk gemiye atlayıp dünyaya doğru yola koyulurlar. Yolculuk planlanandan da uzun sürer. Pepper Tony’yi arama çalışmalarına hız kazandırmak için Rescue Armor’u ilk kez bu sırada giymeye başlar.

Thanos parmağını şıklatmış evrendeki canlıların yarısı toz olmuştu. Son anda Nick Fury’nin elindeki cihazla bir çağrı gönderdiğini görmüştük. Cihazın ekranındaki logo Captain Marvel’in logosuydu. Evet Fury Captain Marvel’in kapatıldığı yerden salınması için sinyal göndermiştir ama Captan Marvel’i salacak görevliler de toz oldukları için Captain başlangıçta serbest kalamaz.

Thanos’un ortadan kaybolmasının ve savaşın ardından Captain America, Natasha ve Bruce Benner durum değerlendirmesinde bulunurlar. Canlıların yarısı toz olmuştur. Toz olduğu bilinenler dışında Iron Man, Ant Man de dahil olmak üzere birçok kişi ortada yoktur. Tablo karanlıktır…

Dr. Strange’in toz olmadan önce ruhunun bedeninden ayrılıp astral seyehate çıktığını görürüz. Dr Strange'in ruhu da dünyaya doğru yola koyulur. Kazanacakları tek geleceği gördüğünden doğruca kuantum boyutuna Ant Man’i geri getirmeye gider. Ama bu geri getirme işi biraz uzun sürer…

Aradan 10 yıl geçer…

Bu sırada artık Iron Man de artık zorlu yolculuktan dönmüş, Pepper ile evlenmiş, çokluk çocuğa karışmıştır. Captain America, Black Widow ve Hulk öncülüğünde geriye kalanlardan oluşan Avengers ekibi -dünyadan geriye her ne kaldıysa- dünyayı koruma misyonlarını yerine getirmeye devam ederler. Thanos da kendini doğaya vurmuş zırhını duvara asmıştır. (ya da korkuluğa… deyimi bozmayalım şimdi.)

Dr. Strange, kuantum evreninde Ant Man’ı bulur ve geri getirir. Kuantum evrenindeyken zamanda yolculuk yapabilmenin yolunu da bulmuşlardır. Ancak ihtiyaçları olan son parçanın peşine düşerler: Hawk Eye!!! Ant Man ve Dr. Strange doğrudan Avengers’in merkezine gidip Hawk Eye’yi bulmak için yardım isterler.

Black Widow, Hawkeye’nin izini bulur. Hawkeye, Thanos’un parmak şıklatması sonucunda ailesi kaybedince kendini Uzakdoğu dövüş sanatlarına vurmuş artık Ronin olmuştur. Zaten sahneden yaşlanmış olduğu belli oluyor. Ant Man Ronin’i de yanına alır ve birlikte geçmişe dönerler. Peki hangi zamana?

Döndükleri zamanda aynı sırada Hela Asgard’a dönmüş, Ragnarok başlamak üzeredir. Ant Man ve Ronin, Dr. Strange’in yönlendirmesi ile Captain Marvel’in kapatıldığı S.H.I.E.L.D. (ya da devlet) tesisine giderler. Ronin de Fury’ye en yakın ajanlardan biri olduğundan Captain Marvel’in tutulduğu bölümün bir noktasına kadar girebilmektedir. Ant Man da mini boyuta küçülüp Ronin’in yanında kamufle olarak tesise girer. Birlikte Captain Marvel’i kurtarıp, bir uzay mekiği bulurlar. Ant Man ve Captain Marvel Asgard’a doğru yola koyulurlar. Ronin diğer Avengers üyelerini bu alternatif geçmişte tehlike yaklaşmadan uyarmak için dünyada kalır.

Ragnarok başladıktan bir süre sonra Asgardlıları taşıyan gemi, Captain Marvel ve Ant Man’in bulunduğu gemi ve Galaksinin Koruyucuları bir araya gelir. Durumun vehametinden dolayı Thor gruptan ayrılarak Stormbreaker’i yaptırmak için Nidavellir’e doğru yola koyulur. Captain Marvel, Galaksinin Koruyucuları, Heimdallr, Valkyrie öncülüğündeki grup Asgard’dan tahliye edilen insanları da alarak Dünya’ya doğru yola koyulur. Loki ise bir kahramanlık yaparak Tesseract’ı da alır ve Thanos’u uzaklaştırıp zaman kazanmak üzere farklı bir rotada yola koyulur. Eninde sonunda Thanos, Loki’yi yakalar ve artık Loki son kez ölür.

Infinity War’da Titan’a giden Dr. Strange, Iron Man, Spiderman, Star-Lord, Drax, Nebula ve Mantis muhtemelen bu kez Titan’a gitmezler. Muhtemelen düşmanı Wakanda’da karşılama yolunu tercih ederler. Bu yolu seçerlerse Drax ve Gamora, Thanos’un Collector’daki gerçeklik taşını almasını engelleme teşebbüsünde bulunmayacakları için Thanos muhtemelen ruh taşını almak için bu kez Nebula’yı kurban edecektir.

Ebony Maw ile Dr. Strange arasında Infinity War’daki dövüşün rövanşı niteliğinde büyük bir dövüş izlememiz muhtemel.

Avengers ekibi bu kez hazırlıklı olacağından çok daha çetin biz savaş izleyeceğiz muhtemelen. Thanos ile yapılacak boss figth da muhtemelen ağırlıklı olarak 4 taşı tamamlamış (zaman taşını ve zihin taşını muhtemelen bu kez alamayacaktır) Thanos, Captain Marvel ve Thor arasında geçmesi muhtemel. Güç dengesine göre bu gruba Hulk da dahil olabilir.

Halil İbrahim Özdemir
Halil İbrahim Özdemir